Çarşamba, Nisan 7, 2021

Biyonik Göz İnsan Gözünü Geride Bırakabilir

Abone ol

Bilim insanları robotların ve görme engelli insanların görmesini sağlamaya çalışıyor. Süper iletken perovskit maddesinin kullanıldığı ve ilk testlerde başarıya ulaşan biyonik bir göz geliştirdiklerini basına duyurdu. Bu göz Argus II Retinal Protez Sistemi ya da Retinal Implant olarak da bilinmektedir.

Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar ‘Elektrokimyasal Göz’ (EC Eye) olarak adlandırdıkları mekanizma bir insan gözü ile aynı büyüklükte ve şekilde. Farkı ise bir insan gözünden çok daha fazlasını yapabiliyor olması. Araştırmacılar bu biyonik göz için, insan gözünün algısının ötesine geçebildiğini söylüyor.

Bu göz gece körlüğü olarak bilinen retinitis pigmentosa hastalığını tedavi etme amacıyla kullanılmaktadır. Bu hastalığın genellikle akraba evliliği olan ailelerde olma olasılığı daha yüksektir. Bu göz gece körlüğü yaşayan kişilerin gölge ve ışık algılarını artırılarak görme seviyesini yükselten ve kısmen görüş sağlayan bir implanttır.

blank

Tıpkı İnsan Gözü Gibi

İnsan gözündeki retina ve iris mekanizmalarını taklit eden biyonik göz son derece hassas perovskit nano teller ile sinir hücrelerine bağlanabiliyor. Bu nano teller gözün gördüğünü tıpkı organik gözün yaptığı gibi nörolojik sinyallere çevirip kullanan kişinin beynindeki görsel kortekse veya kullanan robotun işlemcisine iletiyor.

İlk testlerde bu gözü kullanan bilgisayar kendisine gösterilen harfleri doğru şekilde tanımladı. İlerleyen testler giderek daha karmaşık ve daha çok bilgi içeren görüntülerin algılanması sağlanacak.

Biyonik Göz

Biyonik Göz Becerileri Sınırsız

Bu tür bir biyonik gözü başarılı şekilde insanlara entegre edilmesi halinde potansiyelinin sınırsız olduğu belirtiliyor. Yani insan gözünün algılayamadığı elektromanyetik frekans dalga boylarını görüntülemek de dahil olmak üzere, akıllı telefon kamerası ile yapılabilen her şey ve gece görüş özelliği de insanların biyonik gözler ile bütünleşmesiyle mümkün olabilir.

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler